Malta: Gdzie jest najbliższa rajska plaża? Oczywiście na Comino!

Comino klifyTrzecią z kolei wyspą archipelagu jest Comino (Kemmuna), która usytuowana jest pomiędzy Maltą i Gozo. Z powielanych informacji w internecie i przewodnikach wynika, że wyspę zamieszkuje na stałe tylko jedna czteroosobowa rodzina (niektórzy liczą jeszcze psa). Jaka jest prawda tego nie sprawdzaliśmy, ale już sam jednodniowy pobyt zapadł nam głęboko w pamięć, w końcu nie codziennie ma się okazję wylegiwać na cudownej plaży!

Cirkewwa przystań

Przystań Cirekwwa skąd odpływają motorówki. W tle widać prom na Gozo oraz Comino.

Comino jaszczurka

Najliczniejsi mieszkańcy Comino

Comino widok

Dojazd

Uznaliśmy, że najlepiej będzie wybrać się na Comino możliwe najwcześniej i tak już po 8 siedzieliśmy w autobusie linii 221. Żeby dostać się do motorówek, które zawiozą nas na wyspę, wystarczy wysiąść przystanek przed końcem trasy (tutaj można kupić bilet i stąd odpływają). Koszt „rejsu” to 10 € od osoby i obejmuje podróż w dwie strony oraz jako bonus, wracając podpływają jeszcze żeby pokazać jaskinie i zatoczki.

Cominotto

Cominotto w całej okazałości

krajobraz Comino

Krajobraz Comino

blue lagoon

Cała laguna tylko dla nas :)

Blue Lagoon

To nic innego jak malownicza cieśnina między wyspą Comino a wysepką/skałą Cominotto. Jest jedną z największych atrakcji Malty. Biały piasek na dnie, przezroczysta woda w kolorach błękitu i zieleni przyciąga mnóstwo turystów każdego dnia. Dowożonych oczywiście wszelkiego rodzaju łódkami i motorówkami. Na Cominotto (ok 100 m) można przejść po dnie. Mi się udało przedostać na palcach bez zanurzania głowy. Natomiast zauważyłem, że jak już zaczyna brakować miejsc na Comino to ludzie wypożyczają materac i cały swój dobytek transportują właśnie na Cominotto gdzie zawsze znajdzie się kawałek wolnej plaży.

Dzięki temu, że byliśmy poza sezonem i przypłynęliśmy jednym z pierwszych kursów to mogliśmy sobie wybrać miejsce (w większości jest to miejsce na skale lub można wypożyczyć leżak za około 10€/os). Jednak my przez te pierwsze kilka godzin mieliśmy całą lagunę (prawie) tylko dla siebie. Można było spokojnie poleżeć, podryfować na wodzie czy też pływać z rurką i podziwiać podwodną faunę. W sezonie to miejsce może tracić na swoim uroku, ponieważ przez ograniczoną ilość miejsca i tłumy turystów czar pryska. Niemniej z całego serca polecam odwiedziny Comino. Jest to nasza europejska namiastka rajskiej plaży jaką znamy głównie ze zdjęć. Pozwala przenieść się do innego świata pełnego słońca, piasku i turkusowej wody.

Comino widok na Gozo

Widok na Gozo i port Mgarr

Comino linia wybrzeża

Linia brzegowa Comino

Comino widziane z wodyComino wieża

Porady:

  • Kurs motorówką czy to z Malty, czy z Gozo kosztuj ok 10€/os.
  • Wypożyczenie leżaka 10€ a materaca za 5€
  • Jak już znudzi Wam się leżenie nad wodą to proponuje spacer wzdłuż linii brzegowej do wieży Santa Marija Tower. Jest ona doskonale widoczna z promów kursujących między Maltą a Gozo. powstała w 1618 r. i stanowiła kiedyś jeden z elementów systemu fortyfikacyjnego archipelagu.
  • Ktoś lubi skoki do wody? Jeśli tak, to na Comino jest do tego świetne miejsce. Ja niestety zobaczyłem je dopiero jak wracaliśmy już do motorówki, niemniej ludzie skakali ze skał do jednej z zatok. Wysokość obstawiam na kilkanaście do 20 metrów. Robi wrażenie i może kiedyś uda mi się spróbować.
  • Planujesz wyjazd na Maltę, chcesz o coś dopytać? Pisz śmiało (przez bloga czy też facebook’a) a chętnie pomogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *