[Norwegia] Zorza polarna / Aurora

Alesund zorza polarnaJest to jedno ze zjawisk przyrody, które chciałem choć raz w życiu zaobserwować. Zawsze mnie fascynowała różnorodność oraz siła matki natury. Zresztą nie tylko mnie, przecież od wieków ludy i plemiona starały się zrozumieć znaki „na niebie”. Interpretacje były różne, ale zazwyczaj ukierunkowane jako przesłanie od Bogów. W zeszłym roku myślałem, że uda mi się zapolować na całkowite zaćmienie słońca (Wyspy Owcze), jednak pozostanie to nadal jako – do zrealizowania. W ten sposób zrodził się właśnie pomysł na zorze polarną.

Co to jest właściwie ta zorza polarna?

zdjęcie zorzy z kosmosu

Zorza widziana z kosmosu. Zdjęcie pochodzi ze strony www.nasa.gov

Zorza polarna jest to zjawisko bezpośrednio związane z aktywnością słońca. W trakcie tak zwanych „burz słonecznych” cząstki z powierzchni Słońca są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną. W pobliżu Ziemi są przechwytywane przez ziemskie pole magnetyczne i gromadzą się wokół naszych biegunów magnetycznych. Dlatego też ich obserwacji jest ściśle związana z kołami podbiegunowymi gdzie występują najintensywniej. Zorza występuje zarówna na północy Aurora borealis jak i południu Aurora australis a jej kolor jest uzależniony od rodzaju gazów (np. tlen „świeci” na czerwono i zielono).

Jak zapolować na zorzę

Kupując z półrocznym wyprzedzeniem bilety lotnicze do Norwegii nie mieliśmy żadnej gwarancji, że trafimy na zorze polarną. Tym bardziej, że nie polecieliśmy na północ np.. do Tromso, ale do Alesund, które jest położone dużo niżej na mapie. Gwarancja, że nam się uda nie była za wysoka. Opierałem się na statystyce występowania i się udało! Mieliśmy przeogromne szczęście.

Warunki obserwacji które możemy ustalić przed podróżą:

czas wyjazdu – Zorzę najlepiej jest oglądać między końcem września a końcem marca. Wtedy niebo jest odpowiednio ciemne (w lecie trwa dzień polarny).
Księżyc – Ważne, żeby upewnić się w jakiej fazie będzie Księżyc podczas wyjazdu. Pełnia będzie przeszkadzać w obserwacjach.
miejsce – w Europie najlepszym miejscem jest norweska wyspa Spitsbergen. Dodatkowo wygodne połączenie lotnicze mamy z miastami Tromso oraz z Reykjavikiem. Spróbować można jeszcze w północnej części Wielkiej Brytanii – Szkocji i Finlandii. Przy silnych burzach słonecznych zorze można zaobserwować nawet w Polsce, jednak znacznie częściej ich zasięg znajduję się nad Trondheim i Oslo. W tym widzieliśmy naszą szanse i skorzystaliśmy z tanich biletów z Gdańska do Alesund.
Słońce – Według badań naukowców aktywność Słońca odbywa się w cyklach 11-letnich. Warto więc zaplanować wyjazd podczas maksimum takiego

cyklu. Wtedy zorze są najintensywniejsze.

Alesund aurora

przeszkadzające światła

Inne zmienne:

pogoda – może nam popsuć wszystkie powyższe założenia. Powinno być suche powietrze i co nie trzeba tłumaczyć bezchmurnie.
miejsce fotografowania – oczywiście aby jak najdalej od miasta i wszelkich zabudowań. Nam niestety nie udało się opuścić miasta i fotografowaliśmy ze wzniesienia Aksla w Alesund. Miejsce było zaciemnione ale w aparat wpadło światło z miasteczek z okolicznych wysepek co jak się później okazało skutecznie popsuło efekt na zdjęciach.

Alesund Aksla

Aksla – z tego wzgórza obserwowaliśmy zorze polarną.

Podsumowując, wybraliśmy się do Alesund na trzy dni w marcu. Księżyc był w nowiu i akurat trafiliśmy na bezchmurne niebo. Mało tego, temperatura była lekko na plusie i wyczekiwanie w nocy nie stanowiło aż takiego dyskomfortu. Można powiedzieć, że prawie idealnie. I to prawie zrobiło różnicę. Zorza na tej szerokości geograficznej nie jest aż taka spektakularna jak na wielu zdjęciach. Wglądała bardziej jak wielka zielona, ruszająca się łuna na horyzoncie. Efekt fajny i na pewno mamy zaliczone ale i narobiło nam to straszną ochotę żeby pojechać kiedyś bardziej na północ.

Pomocne strony:

  • miejsce w Alesund z którego obserwowaliśmy zorze polarną znajduje się >>> TU
  • strona z prognozą zorzy polarnej >>> TU
  • strona z aktualnym zasięgiem zorzy >>> TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *