Pamiątki z podróży

skrzynka pocztowaWszyscy z nas podróżują. Czy to nad polskie morze lub w góry, czy to po Europie i świecie. Wyprawy trwają dzień, weekend, tydzień a czasem miesiące i lata. Ciągle chcemy jeszcze więcej zobaczyć, poznać, spróbować. Tylko jak to później zapamiętać. Zazwyczaj kojarzymy momenty w których występowała większa dawka emocji (śmiech, strach, przerażenie) a co z pozostałymi wydarzeniami? Poniżej nie mam zamiaru przedstawić uniwersalnych czy też najlepszych pomysłów na pamiątki z podróży. Jest to zestaw pamiątek, który wypracowałem sobie przez ostatnie lata i co najważniejsze mogę do nich aktywnie wracać w każdej chwili i nie są jedynie zbieraczami kurzu.

  1. Magnesymagnesiki

Chyba jedna z najpopularniejszych pamiątek świata. Dostępna prawie w każdym kraju i każdym turystycznym mieście. Choć czasami mieliśmy problemy z zakupem, szczególnie poza sezonem kiedy wiele miejsc jest pozamykanych. Magnesy mają trzy zalety. Są niedrogie (pamiętajcie, że to jest w większości produkcji chińskiej i jak sprzedawca krzyczy sobie 5€ to znaczy że ponad 4€ na Was chce zarobić. Trzeba rozeznać rynek i się targować lub wejść w mniejszą uliczkę). Po drugie nie zajmują dużo miejsca są lekkie i łatwe w transporcie. Ale co najważniejsze mimo, że czasem tandetne to przywołują wspomnienia. U nas standardowo są eksponowane na lodówce, która znajduje się w centralnym położeniu mieszkania. Czekając na posiłek, czasem fajnie zostawić myśli o życiu codziennym i wrócić to tych miejsc i zdarzeń z ostatnich lat.

  1. Pocztówki

To są nasze ulubione pamiątki z podróży! Na każdym wyjeździe wysyłamy do siebie pocztówki. Są zawsze opatrzone nazwą miejsca, zakresem dat którego dotyczą i oczywiście opisem. Streszczamy najciekawsze momenty z jednego lub dwóch dni. Dzięki temu zazwyczaj z jednego wyjazdu mamy kilka pocztówek i stanowią one komplet wspomnień. Dużo frajdy sprawia tez wyczekiwanie aż przyjdą do domu. Czasem jest to kilka dni lub nawet tygodni i odpukać żadna jeszcze nam nie zaginęła. Znajomi często dziwą się, wysyłacie do siebie pocztówki ? i co piszecie „pozdrawiamy ze słonecznego….”? Dopiero jak pokazujemy naszą kolekcję to się w nich zaczytują. Pocztówki są takim naszym dziennikiem wyjazdowym. Można je trzymać w albumach.pocztówki

  1. Zdjęcia

Tutaj nie muszę za dużo opisywać i tłumaczyć. Ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek wyjazd beż zabrania ze sobą aparatu fotograficznego. Zauważyłem, że dla wielu osób problemem nie jest robienie setek zdjęć ale ich ogarnięcie po powrocie do domu. Bo jaki jest sens posiadania np. dwóch tysięcy zdjęć Włoch, kiedy się one powtarzają, są nie przebrane i gwarantuje, że osoba postronna nie wytrzyma do końca oglądania. Ja zazwyczaj jedną trzecią z danego wyjazdu usuwam. Po delikatnej obróbce umieszczam je w odpowiednim katalogu i wędrują do domowego archiwum.

Ze zdjęciami robię jeszcze jedną rzecz (choć tu mam lekkie zaległości), a mianowicie wykonuję kolejną ich selekcji i umieszczam w tradycyjnym albumie. Zdjęcia wywołane są łatwo dostępne i stanowią dodatkową atrakcję – bo przecież kto teraz przechowuje zdjęcia na półkach. Ponadto albumy ładnie się prezentują.

  1. Film

Forma pamiątki, którą jest najbardziej czasochłonna i trzeba ją wykonać krótko po powrocie. Z każdego dłuższego wyjazdu przygotowuję krótki filmik (taki około 3 do 5 minut), w którym staram się wszystko syntetycznie zawrzeć – od zdjęć, filmików po mapy i opisy. Jest też najbardziej efektownym wspomnieniem wyjazdu. Często przecież nie chce się wertować dziesiątek zdjęć, a nic na człowieka lepiej nie działa jak dźwięk i obraz.

obróbka filmu

przykładowa obróbka filmu

  1. Inne

Dodatkowo w zależności od miejsca wyjazdu (nie lubię słowa – destynacja) oraz od posiadanego bagażu, staramy zabrać ze sobą pamiątki ogólnospożywcze. Czasem jest to alkohol lub charakterystyczne napoje (np. Kinnie z Malty), innym razem są to słodycze. Szukamy również charakterystycznych smaków dla danego regionu i w zależności od wielkości bagażu i środka transportu kupujemy przyprawy, produkty regionalne lub np. staramy się poznać przepisy kulinarne by móc je odtworzyć w domu.przyprawy na bazarku

Jak wspomniałem na wstępie, nie jest to uniwersalna lista pamiątek z podróży która pasuje dla każdego. Jedni zbierają tzw. „durnostojki”, inny przywożą jakiś artefakt, który staje się elementem wystroju mieszkania. Kombinacji jest naprawdę dużo, nawet w przypadku powyższej listy można wprowadzić zmiany i zbierać magnesy tylko czarno-białe, robić w każdym miejscu charakterystyczne zdjęcie bądź ujęcie kamerą. Oczywiście są osoby którym wystarczy, że przebywają w innym miejscu i nie potrzebują kupowania lub zbierania czegokolwiek, jednak są one w mniejszości. Moim zdaniem pamiątki są ważnym elementem podróży, pozwalają oderwać się od codzienności, zainspirować i motywować do kolejnych wyjazdów.

Jedna myśl nt. „Pamiątki z podróży

  1. Sama jestem wielką fanką pocztówek, mam ich sporo, czasem po kilka z jednego miejsca, niestety dopiero niedawno wpadłam na pomysł opisywania na nich wydarzeń :( Na szczęście, przygodę z podróżowaniem dopiero zaczynam, mój partner jest domatorem, więc mam podwójną frajdę z wyciągania go z domu :D
    Powiem szczerze, że mam do Was wiele pytań na temat podróży po Polsce, mam nadzieję, że mogę liczyć na Waszą pomoc!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *