Rowerem wzdłuż wybrzeża – szlak latarni morskich dzień 3

okolice ustkiBudzić się rano i obserwować wschody słońca na plaży – mógłbym mieć takie przyjemności codziennie. Jednak nie dane nam było napawanie się tym do woli. Trzeba było się zbierać i ruszać dalej. Już o 8 byliśmy spakowani i gotowi do drogi. Śniadanko zostało zaplanowane przy pierwszej otwartej knajpie.

Tak nam się dobrze jechało, że dotarliśmy aż do latarni w Gąskach. Otwierali ją dopiero za godzinę, więc mieliśmy dość czasu na mistrzowskie śniadanie :) Szybkie zakupy świeżego pieczywa i zaczęliśmy rozkoszować się smakiem mielonki i żółtego sera. W związku z tym, że udało się też dostać trochę wrzątku, zaparzyliśmy sobie pierwszą od trzech dni herbatę :)

Po wysłaniu kartek pocztowych ruszyliśmy w stronę Mielna i Unieścia, gdzie odwiedziliśmy po sześciu latach pewną smażalnie. Rybka pyszna jak za pierwszym razem, gdy mieliśmy okazję jej spróbować. Człowiek przynajmniej miał pewność, że na talerzu nie leży jej kuzyn z Chin tylko ryba złowiona konkretnym kutrem (aby to potwierdzić, można przejść się kawałeczek na plażę i go obejrzeć :) ). Troszkę leniwie, ale zbieramy się w dalszą drogę, przecież dzień dopiero się rozpoczął a my już po obiedzie ;)

namiot na plazy jezioro jamnouniescie smazalnia

Dojeżdżamy do Łaz, a więc czas na podjęcie decyzji jak dalej jedziemy. Trasa przez Dąbkowice to podobno krzaki i pchanie rowerów po plaży. Pytamy jeszcze miejscowych, którzy tylko potwierdzają – „jedźcie przez Osieki”. Na rondzie skręcamy w prawo, kawałeczek ścieżki rowerowej i podziwiamy okoliczne tereny. Po kilku kilometrach nagle się zatrzymujemy, już miałem się pytać Natalii czy coś się stało, jednak wystarczyło, że na nią spojrzałem. Miała te same odczucia, zaczęliśmy się wychładzać. Dopiero pod koniec dnia dotarło do mnie, że był to początek wiatrów które skutecznie utrudniały nam jazdę do końca dnia. Okolice Darłówka to chyba najbardziej wietrzny fragment polskiego wybrzeża.

Celem na dziś była Ustka, dlatego staramy się szybko opuścić nieprzyjazne tereny. Próba wytrzymałości była jednak jeszcze przed nami. Trasa prowadząca z Darłówka do Jarosławca to jazda po wale. Z jednej strony morze, a z drugiej jezioro Kopań. Oczywiście wiało niemiłosiernie a do tego doszło piaszczyste podłoże. Morale jeszcze bardziej spadły. Po dłuższej walce ukazuje się nam latarnia w Jarosławcu. Działamy jak z automatu, ja lecę po pieczątkę a Natalia kładzie się wykończona na ławce.

gospoda obora

turystyka tak atom nieustka krajobraz

Daję jej chwile wytchnienia i idę w poszukiwaniu gniazdek, żeby trochę podładować elektronikę. Nie odszedłem nawet na 2 metry a pod latarnie podjechało dwóch „sakwowców” ;) Chwile rozmawiamy. Okazuje się, że nie mieli takiego przygotowania logistycznego i na pewniaka pojechali z Łaz wzdłuż morza. Opowiadali jak po wielogodzinnej walce na trasie, wyszli nagle na czyjąś działkę, gdzie spotkali zdziwionego właściciela, który spytał ich skąd się tu wzięli. Odpowiedzieli, że przyszli aż z Łaz :) Gospodarz w dalszym ciągu zdziwiony, powiedział im, że z tej strony nawet nie grodził działki, bo z doświadczenia wiedział, że z tamtej strony nie ma prawie dojścia:). Podobno „za komuny” była jeszcze jakaś droga, lecz teraz wszystko zarosło. Po chwili rozmowy orientuję się, że cały czas stoję z ładowarką w ręku. Teraz już nie podładuję niczego. Zbliżała się 19 a trzeba było dojechać do Ustki, żeby zrealizować dzienny cel.

latarnia gaski i krzyz atom

tuz za darlowem latarnia usta i aleja lipowa

Objeżdżamy poligon wojskowy wokół jeziora Wicko. Trasa zbawienna, daleko od morza, coraz mniej wieje a i samochodów nie za wiele. Właśnie dlatego lubię przemierzać Polskę na rowerze. Spokojne, niezakłócone ruchem turystycznym wsie, piękne widoki i ten wysiłek fizyczny!  W Ustce nadal troszkę wiało, ale schowaliśmy się pod latarnią. Micha makaronu i gorąca herbata – po takim posiłku człowiekowi od razu wróciły siły. Spaliśmy tej nocy w Borowince dzięki czemu znów postawiłem całą elektronikę na nogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *