Spacer po królewskiej Warszawie

Wilanów wnetrza2Może nie każdy słyszał o tej akcji, ale od paru lat mamy możliwość przez cały listopad na darmo zwiedzać rezydencje królewskie. A dokładnie udostępnione zostały: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie oraz Zamek na Wawelu. Tak się składa, że trzy z nich znajdują się w Warszawie a ja miałem wolny dzień. Nie mogło być lepszego połączenia, zapraszam do odświeżenia sobie informacji o dawnych rezydencjach królewskich…

Najlepiej zwiedzanie zacząć od najdalej z Centrum położonego miejsca, czyli Pałacu w Wilanowie. Taki też był mój pierwszy cel, ale niestety rano troszkę przyspałem i nie udało mi się być w Wilanowie o tej godzinie co zaplanowałem (czyli zaraz po otwarciu). Przez ten poślizg nie zobaczyłem jednego dodatkowego miejsca ale o tym później.

Dla osób nie znających topografii Warszawy poniżej zamieszczam prostą mapę z zaznaczonymi punktami.

Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Tak brzmi obecnie pełna nazwa tej rezydencji. Tereny Wilanowa jeszcze około 60 lat temu znajdowały się poza granicami Warszawy. Było to świetne miejsce do wypoczynku, z dala od zgiełku miasta ale wystarczająco blisko do głównej siedziby króla czyli Zamku Królewskiego. Zabudowania które możemy obserwować dziś różnią się od tego co widział swoimi oczami król Sobieski. Nie było chociażby bocznych skrzydeł pałacu czy drugiego piętra. Za to dzięki kolejnym właścicielom możemy podziwiać harmonijnie zagospodarowaną rezydencję wraz z ogromnymi ogrodami. Liczne alejki, mała architektura, jeziorko Wilanowskie stanowi świetne miejsce wypoczynku już nie tylko dla króla czy szlachty ale dla wszystkich. Podczas mojego zwiedzania ograniczyłem się tylko i wyłącznie do wnętrz bo w przeciwnym razie zabrakłoby mi czasu na wszystko.

Wilanów pałacWilanów wnętrza3 WIlanów wnętrza2 Wilanów wnętrza

W zbiorach znajdziemy eksponaty z wielu zakątków świata, od Japonii, po Francję czy starożytny Rzym. Jednym z najcenniejszych jest portret młodego Stanisława Kostki Potockiego, wywieziony w czasie wojny ale powrócił na swoje miejsce po 1956 roku. Spacer po apartamentach stanowi wspaniały wehikuł, udostępniono zwiedzającym prawie całą przestrzeń pałacową. Mamy okazję podziwiać pokoje myśliwskie, chińskie czy komnaty Marszałkowej Lubomirskiej. Mimo, że zwiedzając różne zabytki nie szczególnie fascynuje się malarstwem czy rzeźbą to jednak raz na jakiś czas fajnie jest wykonać właśnie taką wycieczkę w czasie.

Podczas dłuższej wizyty polecam szczególnie wizytę w parku, którego tu nie opisuję. Są tam do zobaczenia ogrody francusko-włoskie, angielskie, liczne rzeźby, altanki czy mostki. A wszystko pięknie wkomponowane nad Jeziorkiem Wilanowskim. W sezonie letnim jest również możliwość wynajęcia łódek czy rowerów wodnych.

Ceny biletów do muzeum:
– bilet normalny 20 zł
– bilet ulgowy 15 zł
– audioprzewodnik 12 zł

Ceny biletów do parku:
– bilet normalny 5 zł
– bilet ulgowy 3 zł

W czwartki zwiedzanie bezpłatne.
Kasy do muzeum znajdują w małym budyneczku jeszcze przed bramą główną a za bilety do parku płacimy przed wejściem.
Dojazd z Centrum zajmuje komunikacją ok 35 min i najwygodniejszym połączeniem jest autobus linii 519 (Dw. Centralny->Wilanów).
http://www.wilanow-palac.pl/

Wilanów wnetrza

Łazienki Królewskie

Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego znajdująca się prawie w samym centrum Warszawy. Liczne zabudowania rozsiane zostały na obszarze 76 ha. Jest to jedne z najpiękniejszych miejsc Warszawy. Obszerny park, koncerty chopinowskie co roku przyciągają rzesze turystów i mieszkańców Warszawy. Symbolem tego miejsca jest natomiast Pałac na Wodzie i to on był moim celem tego dnia.

Łazienki widok na pałacŁazienki Sala Biała Łazienki pomnik Chopina Łazienki kolekcja Stanisława Augusta Łazienki jadalnia obiady czwartkowe Łazienki gabinet króla

Był on prywatną rezydencją króla, która powstała z dawnego pawilonu mieszczącego łaźnię. Mimo zniszczeń wojennych, została odbudowana i obecnie posiada piękne wnętrza między innymi salę Białą Balową, salę Salomona, gabinet portretowy, rotundę, jadalnię – miejsce słynnych obiadów czwartkowych i galerię obrazów gromadzonych przez króla. A gromadził ich szczególnie wiele, był przecież znanym miłośnikiem sztuki. Niestety jak to bywa z cennymi kolekcjami, została rozkradziona w czasach ruchów wojennych i nie wszystkie udało się ponownie sprowadzić na swoje miejsce. Część jednak jeszcze za życia po abdykacji musiał rozsprzedać, żeby pokryć swoje długi.

Ceny biletów do Pałacu na Wodzie:
– bilet normalny 25 zł
– bilet ulgowy 18 zł
– audioprzewodnik w cenie biletu (ja musiałem zapłacić 5 zł)

W czwartki zwiedzanie bezpłatne.
Kasy do pałacu znajdują się lewej stronie.
Dojazd z Centrum zajmuje komunikacją ok 20 min, ale niestety nie ma bezpośredniego połączenia z Dworcem Centralnym. Należy podjechać np. tramwajem do Ronda gen. de Gaulle’a i przesiąść się na autobus linii 180
http://www.lazienki-krolewskie.pl

Łazienki obraz Praczka Metsu

„Praczka” Gabriel Metsu

Łazienki kafelki

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju. Pierwsze wzmianki pochodzą już z XIII w, Przebudowany do obecnej bryły za czasów Zygmunta III Wazy, następnie ograbiony przez wojska szwedzie i niemieckie. Ostatecznie wysadzony w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 r. Zachowały się jedynie fragmenty przyziemia, część wieży Grodzkiej i Arkady Kubickiego. Odbudowany w 1984 r. i udostępniony zwiedzającym.

Co prawda część zbiorów lub ich elementów udało się ukryć w czasie wojny, resztę odtworzyć to jednak wnętrza już nie robią takiego wrażenia jak w pozostałych rezydencjach. Wyszedłem z lekkim niedosytem, że tak naprawdę jest tylko kilka odtworzonych pomieszczeń a reszta pełni funkcję galerię obrazów. Zachowały się za to piwnice i sala gdzie kiedyś zbierał się sejm i obradowała szlachta z całego kraju. Na koniec zwiedzania możemy jeszcze zjechać schodami do Arkad Kubickiego, które po ponad 20 latach prac konserwatorskich zostały oddane w 2009 r.
Chciałem sobie jeszcze wynagrodzić ten nie dosyt i wstąpić do Pałacu pod Blachą, znajdującego się po północnej ścianie Zamku. Ale będę musiał tą wizytę odłożyć na inną okazję, zabrakło mi około 30 minut i był już zamknięty dla zwiedzających. Poranne zaspanie niosło za sobą daleko idące konsekwencję.

Zamek Królewski wnętrza Zamek Królewski sala sejmowa Zamek Królewski sala rycerska sala tronowa

Ceny biletów do Zamku:
– bilet normalny 23 zł
– bilet ulgowy 15 zł
– audioprzewodnik 17 zł !!! (odpuściłem)

W niedziele zwiedzanie bezpłatne.
Wejscie do Zamku znajduje się po lewej stronie i tam też są kasy.
Dojazd z Centrum zajmuje komunikacją ok 20 min, linią autobusową nr 160, jednak osobiście polecam spacer. Zajmie to ok 30 min a dostarczy dodatkowych wrażeń.
http://www.zamek-krolewski.pl/

Na tym skończyła się moja wycieczka po Trakcie Królewskim, wiodącym z Wilanowa aż po Zamek Królewski. Nie będę odkrywczy, jak powiem że te 6 godzin było zdecydowanie niewystarczające żeby zwiedzić wszystkie trzy miejsca w odpowiednim stopniu. Ale była to dobra okazja do odświeżenia sobie tych rezydencji a zwiedzanie w listopadzie i poza weekendem ma swoje plusy. Wstęp nic nie kosztuje a brak tłumów turystów powoduje, że wędrowanie z audioprzewodnikiem odbywało się bez zbędnej irytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *