Szlak Polski Walczącej – cz.1

IMG_2502

Na ślady powstania tej inicjatywy wpadłem całkowicie przypadkiem. W zeszłym roku, na wale wiślanym na Białołęce trafiłem na oznakowania czarnego szlaku. Gdy w zimie zacząłem planować trasy na rok 2015, postanowiłem bardziej zainteresować tym tematem.

Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu:

… w oparciu o wiedzę regionalistów i zasobów Muzeum Historycznego w Legionowie sporządzono ekspertyzę 78 miejsc i obiektów związanych z walką o wolność i suwerenność Polski oraz wytyczono i oznakowano 3 odcinki szlaku o łącznej długości ok 140 km: czarny, zielony i czerwony na terenach gmin Jabłonna, Nieporęt, Serock i Wieliszew.

                                                                                              źródło: http://www.szlak.powiat-legionowski.pl/

Jak możemy dalej doczytać na stronie, projekt został dofinansowany ze środków unijnych. Wydano materiały, mapy no i oczywiście stworzono stronę internetową (jak dla mnie jest ona zbyt przekombinowana, lubię proste i przejrzyste strony). Możemy znaleźć tam oczywiście mapy z każdym ze szlaków i zaznaczonymi punktami. Niestety zabrakło dla mnie możliwości wyeksportowania tych map ze strony internetowej np. do Map Google.

IMG_2499Wracając jednak do szlaków,  brak łatwej edycji map na stronie internetowej, postanowiłem rozwiązać dzwoniąc do Starostwa Powiatowego w Legionowie z pytaniem o materiały i ku mojemu lekkiemu zdziwieniu ;) po bardzo miłej rozmowie, wszystkie wypomniane materiały miałem już po 3 dniach u siebie w domu (w czasie rozmowy Pani już adresowała kopertę  8-) ).

Ze wszystkich stworzonych szlaków wybrałem dwa. Na pierwszy ogień poszedł szlak czarny.

Z Dworca Zachodniego podjechałem SKM do Legionowo-Piaski gdzie po kilkuset metrach jazdy wzdłuż torów znalazłem się przy pierwszym punkcie trasy.

Trasa szlaku wiedzie przez Chotomów, następnie lasem do Jabłonny gdzie możemy zobaczyć między innymi miejsca mordów z czasów II wojny światowej, pałac Poniatowskich a także ślady niemieckich umocnień na brzegu Wisły.

image001

niemieckie umocnienia na wale wiślanymimage002 image013

image003

Jadąc dalej przez Legionowo, lasy nieporęckie, Nieporęt, Izabelin i kończąc w Stanisławowie Pierwszym, możemy zobaczyć mi.in. rozsiane pojedyncze mogiły nieznanych ofiar niemieckich, miejsce zrzutów z II wojny światowej a także mosty alianckie systemu Baileya.

Bez_tytułu_1

image006 image005 image004 image008

    Podsumowując, idea stworzenia takich szlaków jak najbardziej zasługuje na pochwałę i tylko czekać na podobne inicjatywy w innych powiatach. Sam, mimo że znałem ten rejon dość dobrze, to nie wiedziałem o kilku miejscach.  W tej beczce miodu jest jednak też łyżka dziegciu.

Niestety, oznakowanie szlaku pozostawia wiele życzenia. Szczególnie w na terenach leśnych jest trudno nawigować, często brakuje oznaczeń na drzewach, trasa jest momentami prowadzona na przełaj zamiast drogami/ścieżkami. Jest mało intuicyjna. Gdyby nie pora wczesnowiosenna, wielu fragmentów trasy nie sposób by zobaczyć, a już nie wspominając o porze letniej gdy las się zazielenia, wtedy nie miałbym ochoty przedzierać się przez krzaki.

Jadąc w pewnym momencie zacząłem zadawać sobie pytanie – właściwie dla kogo powstały te szlaki a raczej kto je będzie przemierzał. Czy za chwilę nie zostaną zapomniane. Na oficjalnej stronie możemy znaleźć informację, że są to trasy piesze jak i rowerowe. Szlak czarny liczony jest na ok 60 km. Raczej nikt nie zdecyduje się go pokonać pieszo, chyba że na raty, ale i tak  momentami trzeba zboczyć kawałek żeby tylko zobaczyć jedno miejsce. Jeśli chodzi o przejazd rowerem, to trasa jest dla wyjątkowo wytrwałych, w wielu miejscach nie da się przejechać i trzeba prowadzić rower, pokonywać schody itp.

Mam nadzieję, że się mylę i szlaki będą stale przyciągać nowych ciekawskich historii swojego regionu, na pewno obecnie pomaga w tym organizowanie wycieczek na wybranych fragmentach tras. Ja trzymam kciuki.

Na zakończenie oczywiście jeszcze mapka z moim przejazdem i krótkie podsumowanie.

Dystans:
72.77 km
Czas:
5:22:50
Czas ruchu:
4:38:12
Śr. prędkość:
13.5 km/h
Wzrost wysokości:
165 m
Kalorie:
2,236 C

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *