Szlak Polski Walczącej – cz. 2

IMG_2507

Drugim ze szlaków które postanowiłem przejechać w powiecie legionowskim był szlak zielony. Po pierwszym doświadczeniu z tymi nowymi trasami miałem lekkie obawy. Był już maj, zazieleniło się i przypuszczałem, że tak samo jak na szlaku czarnym część trasy przy złym oznakowaniu nie będzie widoczna (szczególnie w lasach).O tym, że moje obawy nie okazały się bezpodstawne przekonałem się już szukając pierwszego punktu :]. Po tradycyjnym dojeździe pociągiem SKM, tym razem do Janówka, kręciłem kółkami do Suchocina gdzie oficjalnie zaczyna się szlak zielony.

 

Najbliższym celem były pozostałości po carskich fortyfikacjach, na mapce poniżej widać jakie miałem problemy ze znalezieniem właściwej trasy po lesie. Kiedy udało mi się ją znaleźć to okazało się, że nagle odbija w lewo na przełaj (zdjęcie poniżej). Zdecydowanie nie miałem ochoty się tamtędy przeciskać i postanowiłem spróbować z drugiej strony. Była to dobra decyzją i jedyna ścieżka którą można tam dojechać rowerem.

IMG_2499

IMG_2517 - Kopia

IMG_2525 Z Fortu nr XVIIIa udałem się następnie w kierunku ruin pałacu Poniatowskich w Górze. Niestety nie dane mi było go zobaczyć :/. To już staje się moją tradycją, że podczas wyjazdów atakują mnie psy :) Tym razem było mało śmiesznie bo była to wataha bezpańskich psów i musiałem momentalnie przypomnieć sobie o najwyższych przerzutkach w rowerze :)

Mijając pod północy ruiny pałacu, po lewej stronie zaczął wyłaniać się charakterystyczny krajobraz dla tego regionu, czyli łąki Krubińskie w zakolu Narwi. Płaski krajobraz, oaza spokoju dla całej rzeszy ptactwa. Fajnie tam przystanąć nad jednym z jeziorek i wsłuchać się w odgłosy przyrody (uwaga tylko na niezliczone ilości różnej maści owadów ;) ).

IMG_2537

Kolejny cel to ślady historii po obu stronach drogi prowadzonej do Zegrza Południowego. Kapliczki, pomnik odzyskania niepodległości jak i również ślady po lądowisku z II wojny światowej.

  IMG_2589

miejsce dawnego lotniska polowego

Między Wieliszewem a Zegrzem Południowym mamy jeszcze okazję przejechać przez rezerwat Wieliszewskie Łegi.

IMG_2601 IMG_2603 IMG_2598

Najbliższe kilkanaście kilometrów będzie poświęcone Legionom Piłsudskiego. W Zegrzu Południowym mamy tablicę upamiętniającą kryzys przysięgowy w 1917 roku. Mijając Nieporęt na chwilę możemy przenieść się do czasów powstania styczniowego i miejsca bitwy pod Nieporętem, która stanowiła początek bitwy o Warszawę. Jadąc wzdłuż linii lasu udało mi się zaobserwować dość wyraźny system okopów. Mimo, że przyroda zrobiła już swoje to jednak czy wysunięte stanowiska czy wykopy łącznikowe są widoczne do dzisiaj.

Dojeżdżając do Białobrzegów napotykamy na pomnik internowanych oficerów Legionów Polskich. Pomnik znajduje się przy dawnych koszarach, jest wierną repliką pomnika odsłoniętego 26 czerwca 1934 roku, który został uszkodzony 1944 roku a następnie rozebrany. Jak możemy przeczytać w materiałach, na terenie tych koszar wśród internowanych były przyszłe czołowe postacie życia politycznego, społecznego jak i wojskowego, m.in. Stefan Starzyński (późniejszy prezydent Warszawy), Ignacy Boerner (minister poczt i telegrafów, założyciel osiedla na warszawskim Bemowie – Boernerowa), Adam Koc (prezes Narodowego Banku Polskiego), Stefan Rowecki (późniejszy „Grot” – komendant główny Armii Krajowej) i wielu wielu innych.

 Na koniec wytyczonego szlaku, pozostało nam jeszcze zobaczyć Fort Beniaminów (nigdy nie ukończony, obecnie królestwo motocykli i quadów), pomnik polskiej załogi samolotu PZL.37 „Łoś” w Wólce Radzymińskiej a także nie ujęty w punktach szlaku – dąb Jana Kazimierza ( jest to dąb szypułkowy o obwodzie ok. 480 cm i wys. 22 m, jego wiek ocenia się na 300-400 lat).Bez_tytułu_1 IMG_2641IMG_2636

Dystans:
87.38 km
Czas:
7:00:57
Czas ruchu:
5:25:35
Śr. prędkość:
12.5 km/h
Wzrost wysokości:
151 m
Kalorie:
2,741 C

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *